n-Cities Seminar (n-Städte-Seminar)

The n-Cities Seminar is organized by mathematicians from the Universities of Chemnitz, Dresden, Freiberg, Halle and Leipzig as well as the Max Plank Institute for Mathematics in the Sciences in Leipzig (currently by Swanhild Bernstein, Ralph Chill, Thomas Kalmes, Felix Otto, Felix Pogorzelski and Nils Waterstraat) and is dedicated but not restricted to the following fields: If you are interested in information concerning these regular meetings, please subscribe to the mailing list.

Nächstes Treffen:

1.7.2022: Chemnitz

13:00: Nils Waterstraat (Uni Halle-Wittenberg) "The G-equivariant spectral flow and bifurcation of functionals with symmetries"

13:40: Marcel Schmidt (Uni Leipzig) "Weak Hardy/Poincaré inequalities and criticality theory"

14:50: Nathanael Skrepek (TU Bergakademie Freiberg) "Semi-uniform stability of Maxwells equations via a boundary feedback"

15:20: Henrik Schumacher (TU Chemnitz) "Repulsive curves and surfaces"

16:40: Tobias Ried (MPI Leipzig) "Cwikel's bound reloaded"

17:20: Mahamadi Warma (George Mason University, USA) "Turnpike properties for fractional control problems"

The talks will take place in Room N113, Central Lecture Hall (Zentrales Hörsaalgebäude), University of Chemnitz, Reichenhainer Str. 90.

Vorherige Treffen:

17.1.2020: Leipzig (MPI)

14:00-14:30 (+5): Uta Freiberg (Chemnitz): "Dirichlet forms on quantum graphs with vanishing edge lengths"

14:40-15:10 (+5): Sebastian Boldt (Uni Leipzig): "Scattering Theory of the Dirac operator"

15:15-15:35: coffee and cakes

15:35-16:05 (+5): Leonid Chaichenets (Dresden): "On the global wellposedness of the Klein-Gordon equation for initial data in modulation spaces"

16:15-16:45 (+5): Halit Sevki Aslan (Freiberg): "The influence of time-dependent oscillations on semilinear damped wave models"

16:55-17:25 (+5): María Ángeles García-Ferrero (MPI Leipzig): "Runge approximation properties for local and non-local operators"

ca. 6 pm: Dinner at the restaurant Andria

26.4.2019: Freiberg

13:30 - 14:00: A. Szkola (Leipzig) "On the problem of testing composite hypotheses in non-commutative statistical models"

14:05 - 14:35: B. Claus (Dresden) "Nonlinear Dirichlet forms"

15:40 - 16:10: D. Lorenz (Freiberg) "Linear hyperbolic Cauchy problems with low-regular coefficients"

16:15 - 16:45: C. Bombach (Chemnitz) "Unique determination of a rough potential from boundary data"

16:50 - 17:20: W. Chen (Freiberg) "Elastic waves with different damping mechanisms"

2.11.2018: Leipzig

14:00 - 14:45: Lars Perlich (Dresden) "Dirichlet-to-Robin operators via composition semigroups"

14:45 - 15:30: Michael Wutzig (Freiberg) "Reproducing kernels in harmonic and Clifford analysi"'

15:30 Coffee break

16:00 - 16:45: Jan-Frederik Pietschmann (Chemnitz) "Some remarks on a crossdiffusion equations with size exclusion"

16:45 - 17:30: Florentin Münch (Leipzig) "Liouville property and discrete Ricci curvature"

Venue: Paulinum, Augustusplatz 10, im Felix-Klein-Hörsaal (P501).

29.6.2018: Dresden

13:45-14:30: Jan-David Hardtke (Leipzig) "Octahedral and almost square Banach spaces"

14:30-15:15: Martin Himmel (Freiberg) "New classes of means related to the Cauchy functional equations and their properties"

16:00-16:45: Martin Tautenhahn (Chemnitz/Leipzig) "Null controllability and control costs for the heat equation in unbounded domains"

16:45-17:30: Wolfgang Arendt (Ulm) "Evolution on spaces of continuous functions / Evolution auf Räumen von stetigen Funktionen"

19.1.2018: Chemnitz

14:00-14:45: Sebastian Mildner (Dresden) "Symmetry between the energy of a gradient system and its Lyapunov functions"

14:45-15:30: Christian Seifert (Hamburg) "Operators via Boundary Systems"

16:00-16:45: Tanja Eisner (Leipzig) "Wiener's lemma along primes"

16:45-17:30: David Damanik (Houston) "Localization for the one-dimensional Anderson model via positivity and large deviations for the Lyapunov exponent"

18:30: Joint Dinner at the Turm Brauhaus

Venue: Room B202, Reichenhainer Str. 70, Rühlmann-Bau.

23.6.2017: Freiberg

14:00-14:45:Therese Mieth (Leipzig) "Entropy and approximation numbers of Sobolev embeddings"

14:45-15:30: Christian Rose (Chemnitz) "Heat kernel estimates based on Ricci curvature integral bounds"

16:00-16:45: Lena Malinowski (Dresden) "Operators in pre-Riesz-spaces"

16:45-17:30: Maximilian Reich (Freiberg) "Composition in Weighted Modulation Spaces and Applications to Nonlinear PDEs"

4.11.2016: Leipzig

13:30-14:20: Markus Hartlapp (Dresden) "A quantified version of Ingham's original Tauberian theorem"

15:30-16:30: Abdelaziz Rhandi (Salerno) "Functional analytic methods for stochastic differential operators"

16:30-17:30: Marcel Hansmann (Chemnitz) "On the distribution of eigenvalues of compactly perturbed operators"

29.4.2016: Dresden

13:30-14:20: Mario Helm (Freiberg) Numerische Aspekte der Auswertung der Frechet-Ableitung von Matrix-Exponential-Funktionen

14:30-15:20: Jürgen Voigt (Dresden) Bands in Lp-spaces

15:50-16:40: Thomas Kühn (Leipzig) Optimal approximation of multivariate periodic functions

16:50-17:40: Michela Egidi (Chemnitz) Quantitative uncertainty principle on the torus

30.10.2015: Chemnitz

14:00-14:50: Andras Batkai (Wuppertal) "Approximationen von Evolutionsfamilien"

15:00-15:50: Oliver Rheinbach (TU Freiberg) "Parallel Nonlinear Domain Decomposition Methods in Structural Mechanics"

16:00-16:30: Coffee break

16:30-17:20: Sascha Trostorff (TU Dresden) "Über eine Klasse maximal monotoner Block-Operator-Matrizen in evolutionären Gleichungen."

18:00: Joint dinner

Venue: Room B202, Reichenhainer Str. 70, Rühlmann-Bau.

6.2.2015: Leipzig

13:30-14:20: Swanhild Bernstein (Freiberg) "Wavelets on Lie groups and homogeneous spaces"

14:30-15:20: Anke Kalauch (Dresden) "Ideale und Bänder in prä-Riesz-Räumen"

15:50-16:40: Dirk Werner (Berlin) "Banachräume mit der Daugavet-Eigenschaft"

16:50-17:40: Daniel Potts (Chemnitz) "High dimensional approximation with trigonometric polynomials"

Venue: Rooms P801 and P501, Augustusplatz 10, Paulinum.

14.10.2014: Dresden

13:30-14:15: Fabian Schwarzenberger (Leipzig) " The integrated density of states on coloured graphs"

14:30-15:15: Martin Tautenhahn (Chemnitz) "Quantitative unique continuation and Wegner estimate for random Schrödinger operators"

16:15-17:00 Yuri Tomilov (Warschau, IMPAN) "From prime numbers to damped waves"

9.5.2014: Chemnitz

13:00-13:45: Konrad Schmüdgen (Leipzig) "Schrödingeroperatoren mit unendlich vielen Punktwechselwirkungen"

14:00-14:45: Thomas Kalmes (Chemnitz) "Eine Vermutung von Treves und ihre Verallgemeinerung auf Ultradistributionen"

15:00-16:00 Coffee break

16:00-16:45 Sebastian Krol (Leipzig) "Fourier multipliers on weighted Lp spaces"

Venue: Room B202, Reichenhainer Str. 70, Rühlmann-Bau.

31.1.2014: Leipzig

15:00-15:45: Peter Stollmann (Chemnitz) "The Complex Laplacian and its Heat Semigroup"

15:45-16:15: Coffee break

16:15-17:00: Marcus Waurick (Dresden) "Über nicht-autonome, degenerierte Gleichungen"

17:05-17:50: Felix Pogorzelski (Jena) "Convergence of discrete geometries and spectral approximation"

Venue: Room HS 17, Augustplatz 10, Hörsaalgebäude